Δράσεις Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ – Πτολεμαΐδα, Φεβρουάριος – Μάρτιος 2024

Σας προσκαλούμε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον για συμμετοχή στις πιλοτικές δράσεις που διοργανώνει ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, Τεχνολογίας, Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΠΕΚΤΠΕ) Πτολεμαΐδας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Οι δράσεις θα υλοποιηθούν με φυσική παρουσία[1] στις εγκαταστάσεις του ΠΕΚΤΠΕ Πτολεμαΐδας το διάστημα Φεβρουάριος – Μάρτιος 2024 σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων.

Εργαστήρια με φυσική παρουσία – Διδακτικές Επισκέψεις

1.      Κατασκευάζουμε ρομποτικά οχήματα και συμμετέχουμε σε αγώνες Ρομποτικής SUMO.

Διάρκεια: 2 ώρες.

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Α’/θμιας (Τάξεις Ε’, ΣΤ’) και Β’/θμιας Εκπ/σης.

Σύντομη περιγραφή: Εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής με Lego Mindstorms EV3 ή Spike Prime διάρκειας 2 ωρών.

Τα εργαστήρια περιλαμβάνουν:

• Γνωριμία με το εκπαιδευτικό πακέτο ρομποτικής EV3 ή Spike Prime και κατασκευή ρομποτικών οχημάτων.
  • Διεξαγωγή αγώνων

2.      Κατασκευάζουμε και προγραμματίζουμε το δικό μας Λούνα Πάρκ

Διάρκεια: 2 ώρες.

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Α’/θμιας Εκπ/σης (Τάξεις Α’, Β’, Γ’, Δ’).

Σύντομη περιγραφή: Εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής με Lego Spike Essential διάρκειας 2 ωρών.

Τα εργαστήρια περιλαμβάνουν:

• Γνωριμία με το εκπαιδευτικό πακέτο ρομποτικής Lego Spike Essential, κατασκευή και προγραμματισμό ρομποτικών κατασκευών όπως τροχός, κούνια, καρουσέλ, περιστρεφόμενες κούπες κα..

3.      Προγραμματίζουμε ρομποτικά οχήματα.

Διάρκεια: 2 ώρες.

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Β’/θμιας Εκπ/σης.

Σύντομη περιγραφή: Εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής με Lego Mindstorms EV3 ή Spike Prime διάρκειας 2 ωρών στο πλαίσιο των μαθημάτων Πληροφορικής. Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής.

Τα εργαστήρια περιλαμβάνουν:

• Προγραμματισμός των ρομποτικών οχημάτων για αποφυγή σύγκρουσης με πεζό ή άλλο εμπόδιο.

4.      Εικονικοί βοηθοί, το Διαδίκτυο των Πραγμάτων, physical computing και διάδραση με εκπαιδευτικές ρομποτικές διατάξεις.

Διάρκεια: 2 ώρες.

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπ/σης.

Σύντομη περιγραφή: Διάδραση με τους εικονικούς ψηφιακούς βοηθούς, την πλατφόρμα ανοικτού κώδικα Home Assistant, το Διαδίκτυο των Πραγμάτων και ρομποτικές διατάξεις και κατασκευές.

[1] Για την υλοποίηση των εργαστηρίων με φυσική παρουσία, είναι απαραίτητη η λήψη όλων των μέτρων προστασίας που ορίζονται από τις αρμόδιες κρατικές υγειονομικές αρχές κατά της διασποράς του COVID-19.