Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας 2022

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2022 ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τ.Π.Ε. Πτολεμαΐδας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας υλοποίησε τη δράση με θέμα: “Μαθητές/τριες των Γυμνασίων του Δήμου Εορδαίας κατασκευάζουν και προγραμματίζουν αυτόνομα ηλεκτρικά οχήματα (ρομπότ) για τις έξυπνες και βιώσιμες μεταφορές του μέλλοντος” σε συνεργασία με το 1ο, 2ο 3ο, 4ο και 5ο Γυμνάσιο της Πτολεμαΐδας και τον Δήμο Εορδαίας.

Πραγματοποιήθηκαν 5 εργαστήρια με συμμετοχή 77 μαθητών/τριών και 9 εκπαιδευτικών Πληροφορικής με φυσική παρουσία στις εγκαταστάσεις του ΠΕΚΤΠΕ Πτολεμαΐδας από την Δευτέρα 19/9/22 έως και την Πέμπτη 22/9/22. Τα εργαστήρια περιλάμβαναν παρουσίαση τεχνολογιών αιχμής για τις αυτόνομες (χωρίς οδηγό) μετακινήσεις οχημάτων σε αστικά περιβάλλοντα καθώς και τον προγραμματισμό αυτόνομων ρομποτικών οχημάτων (ρομπότ) ικανών να αποφεύγουν εμπόδια, να ακινητοποιούνται για την αποφυγή σύγκρουσης με πεζούς ή με άλλα οχήματα καθώς και να κινούνται σε προκαθορισμένες διαδρομές.