HistoryAR 4th grd – Η πρώτη δωρεάν εφαρμογή που παρουσιάζει ένα εικονικό μουσείο σε σχολικό βιβλίο

Σκοπός της εφαρμογής που αναπτύχθηκε από τους Πόλους Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τ.Π.Ε. της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, είναι η περιπλάνηση των μαθητών σε ένα “εικονικό μουσείο” παρακολουθώντας ψηφιακά εκθέματα και ακούγοντας περιγραφές σαν να ξεναγούνται στον πραγματικό χώρο του μουσείου.

Εγκαταστήστε την εφαρμογή σε μία έξυπνη συσκευή, ανοίξτε το βιβλίο στις συγκεκριμένες σελίδες και παρακολουθήστε ψηφιακά αντικείμενα να εμφανίζονται πάνω στο βιβλίο σας. Μπορείτε να τα μεγαλώσετε, να τα περιστρέψετε και καθώς τα επεξεργάζεστε θα ακούτε την περιγραφή του αντικειμένου.